• 09128885963
  • 09393993390
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

امنیت اطلاعات و شبکه

در این بخش آموزش های مربوط به امنیت شبکه قرار دارد

×

هشدار

JFtp::login: Unable to login

JFTP: :write: عدم امکان استفاده از حالت غیرفعال

تفاوت بکاپ و آرشیو اطلاعات

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

همانطور که می دانید کلیه سازمان ها و شرکت ها در پروسه های کاری خود اطاعاتی را تولید می کنند که از اهمیت زیادی برای آنها برخوردار است و لازم است نسبت به نگهداری برخی از این اطلاعات برای مدت زمان های مختلف اقداماتی را انجام دهند.

 آرشیو اطلاعات در اصل انتقال اطلاعات به یک منبع ذخیره اطلاعات ( storage ) گفته می شود. این عمل به جهت نگهداری طولانی مدت از اطلاعات ( Long-Time data Retention  ) صورت می پذیرد. این اطلاعات آرشیو شده شامل اطلاعات قدیمی هستند و برای سازمان مهم بوده و وجود آنها برای ارجاعات بعدی لازم و ضروری خواهد بود و نیز ممکن است این اطلاعات هم قابل تغییر و هم بدون قابلیت تغییر باشند .

در بسیاری مواقع دیده شده است که آرشیو اطلاعات را با بکاپ اطلاعات اشتباه می گیرند. این نکته را بایستی توجه کنیم که بکاپ گیری به معنای تهیه کپی از اطلاعات در حال تولید سازمان بوده و در مکانیزم های بازیابی ( Recovery ) استفاده می شوند.به عبارتی اگر اطلاعات شرکت به دلایلی دچار خرابی و یا ایرادی شود،توسط این بکاپ ها قابلیت بازیابی اطلاعات معیوب  وجود خواهد داشت و اما برعکس آن ، در آرشیو از اطلاعات قدیمی سازمان ها محافظت صورت می گیرد و این نوع اطلاعات بصورت روزانه مورد مصرف قرار نمی گیرند و بنا بر نیاز سازمان به آنها مراجعه می شود .

در آرشیو اطلاعات با توجه به اینکه بیشترین نیاز سازمان به حجم بوده و به کارایی آن توجه کمتری میتوان داشت ،در این نوع منابع ذخیره ( storage ) هزینه کمتری به نسبت منابع ذخیره ( storage ) بکاپ ها که لازم است از کارایی بیشتری برخوردار باشد صورت می پذیرد.در آرشیو با توجه به اینکه نیازی به بکاپ گیری از اطلاعات آرشیو شده وجود ندارد ،حجم کمتری منبع ذخیره ( storage ) اطلاعات مورد نیاز است .

پروسه آرشیو با استفاده از نرم افزارهای مخصوص آرشیو و همواره بصورت اتوماتیک صورت می پذیرد و سیاست های آرشیوی این نرم افزار ها توسط Admin storage و از طریق این نرم افزارها صورت می پذیرد .

به منظور حفاظت از آرشیو اطلاعات معمولاً به دو روش Read Only  و  Read / Write اطلاعات را آرشیو می کنند .

در پایان نیز لازم است به این مطلب اشاره کنم که تهیه آرشیو به دو صورت آفلاین و آنلاین صورت می گیرد که معمولاً در روش آنلاین اطلاعات آرشیوی روی سیستم های دیسکی ذخیره شده و در روش آفلاین اطلاعات آرشیوی روی Tape و دیگر رسانه های قابل حمل که ار نرم افزار آرشیو استفاده می کندد بکار گرفته می شود .

تجربه نشان داده است که بی توجهی به این نکات ریز در سازمان ها ،هزینه های زیادی را برای سازمان ها در بر خواهد داشت و استفاده از همین نکات ریز است که  میتوانیم ایمنی مناسبی را برای اطلاعات تولیدی سازمان خود فراهم نماییم.

 


1000 کاراکتر باقیمانده است


کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت به مهندس حسن رئیسی تعلق دارد.

طراحی،پیاده سازی و بهینه سازی توسط وب سایت سازان

WEBSITESAZAN.COM