• 09128885963
  • 09393993390
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شبکه ( Network )

در این بخش آموزش های مربوط به پایه های شبکه قرار دارد

×

هشدار

JFtp::login: Unable to login

JFTP: :write: عدم امکان استفاده از حالت غیرفعال

شبکه چیست ؟(قسمت دوم )

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در ادامه مبحث شبکه به برخی دیگر از مفاهیم شبکه اشاره می کنم :

Local Area Network ( LAN ) : به مجموعه ای از کامپیوترهایی که در یک مکان و ساختمان ( یک محدوده )  بصورت مرتب به همدیگر مرتبط هستند گفته می شود.

Wide Area Network ( WAN ) : به مجموعه شبکه های LAN که از یکدیگر دور هستند و به یکدیگر متصل هستند را WAN می گویند و به عبارتی از نظر جغرافیایی تمرکز ندارند . مانند شعبات مختلف یک شرکت در شهر های مختلف کشور

Metropolitan Area Network ( MAN ) : به مجموعه شبکه های LAN که در نقاط مختلف یک شهر قرار دارند و به یکدیگر متصل هستند را می گویند .

انواع مختلف شبکه :

 

Peer To Peer :شبکه هایی که کامپیوترهای آنها از نظر رده بندی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند که شرکت مایکروسافت به آنها WorkGroup نیز می گوید .معمولاً در این گونه شبکه ها را در منازل و یا در شرکتهایی که زیر 10 کامپیوتر دارند پیاده سازی می شود .

در این نوع شبکه ها به دلیل آنکه مدیریت مرکزی وجود ندارد هم امنیت در شبکه کم خواهد بود و هم مدیریت چنین شبکه هایی بسیار مشکل خواهد بود .

به طور مثال در شبکه ای که تصویر آن در زیر آورده شده است اگر قرار باشد کاربران هر سیستم از منابع سیستمهای دیگر استفاده نمایند بایستی کلمه کاربری تک تک آنها در همه سیستمها تعریف گردد یعنی کاربر A  بایستی در تمام سیستمها تعریف گردد .


Server based : شبکه هایی که همانند ساختار درختی بوده و دارای شاخه های زیادی می باشد .این شبکه ها را معمولاً در شرکتهایی که دارای بیش از 10 کامپیوتر می باشند راه اندازی می نمایند تا مدیریت بر روی آنها به راحتی صورت بگیرد .

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید یک کامپیوتر بعنوان Server در نظر گرفته شده است که کار مدیریت متمرکز را بر عهده دارد .مواردی همچون مدیریت بر روی شبکه، اکانتها ،نوع دسترسی کاربران به منابع شبکه را نام برد.

در چنین شرایطی کلیه اکانتها در داخل Server تعریف شده و مدیریت می گردد و نیز میتوان اطلاعات شرکتها را نیز درون همین Server ها نگهداری نموده و با مدیریت بر روی آنها دسترسی به آنها را با شرایط مشخصی اعمال نمود و از این رو با توجه به اینکه تعداد آنها اندک می باشد میتوان در یک محل امن تر نگهداری نمود و نیز تهیه Backup  از اطلاعات به دلیل متمرکز بودن آنها بسیار راحتر و سریعتر خواهد بود .


1000 کاراکتر باقیمانده است


کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت به مهندس حسن رئیسی تعلق دارد.

طراحی،پیاده سازی و بهینه سازی توسط وب سایت سازان

WEBSITESAZAN.COM