• 09128885963
  • 09393993390
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شبکه ( Network )

در این بخش آموزش های مربوط به پایه های شبکه قرار دارد

×

هشدار

JFtp::login: Unable to login

JFTP: :write: عدم امکان استفاده از حالت غیرفعال

انواع توپولوژی های شبکه چیست ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

توپولوژی شبکه :شکل کلی طراحی شبکه را می گویند که انواع مختلف دارد .

- Bus Topology

- Star Topology

- Mesh Topology

- Ring Topology

- Hybrid Topology

- Wireless Topology

 

Bus Topology: در این توپولوژی یک کابل سرتاسر شبکه ما را در بر می گیرد و Device های شبکه ما تمامی به این کابل متصل می گردند مانند یک شبکه آبرسانی که یک لوله کشیده می شود و از آن انشعاباتی جدا می شود .

در انتهای کابل شبکه این نوع توپولوژی قطعاتی به نام Terminator وجود دارد که در صورتیکه سیگنالی از یک کامپیوتر خارج شد و مقصد آن در شبکه موجود نبود ،جذب این قطعات گردد تا از ترافیک شبکه جلوگیری نماید و در صورت عدم وجود این قطعات در انتهای کابل شبکه ممکن است سیگنال پس از رسیدن به انتهای کابل مانند یک آینه عمل کرده و برگشت داده شود که این عمل را به اصطلاح Signal Bounce می نامند و این عمل باعث بالا رفتن ترافیک شبکه خواهد شد .

این نوع توپولوژی دارای معایب بسیاری است که از جمله معایب آن :

1- در صورت پارگی در قسمتی از کابل شبکه ،کل شبکه از کار خواهد افتاد

2- Scalable و یا قابل ارتقاء نیست


Star Topology: در این نوع شبکه یک Hub مرکزی وجود دارد و همه سیستمها از طریق یک کابل مجزا به این Hub متصل می شوند
در این نوع شبکه در صورت قطع شدن کابلی در شبکه ،تنها کامپیوتری دچار اختلال خواهد شد که کابل مربوط به آن دچار قطعی شده است و دیگر سیستمهای شبکه میتوانند به کار خود ادامه دهند .

Mesh Topology :در این نوع شبکه سیستمها از مسیرهای مختلف به یکدیگر متصل هستند و در صورتیکه یک مسیر دچار اختلال گردد سیستم میتواند از مسیر دیگری ارتباط خود را برقرار کند.

معمولاً این روش را در ارتباطات چند دفتر با یکدیگر استفاده می شود که ارتباطشان همیشه پایدار باقی بماند .

از معایب این نوع شبکه میتوان به هزینه بر بودن آن و نیز نگهداری سخت آن اشاره نمود و نیز از مزایای خوب آن میتوان به Fault tolerance بودن آن است این بدان معنا است که با قطع یکی از لینک ها مشکلی برای ما ایجاد نمی شود .

 


Ring Topology : در این نوع شبکه سیستمها بصورت دایره ای به یکدیگر متصل هستند .تقریباً شبیه به شبکه Star می باشد که توسط دستگاهی بصورت مجازی بصورت دایره ای شبکه ایجاد می گردد .

در شبکه های Ring قدیمی در صورتیکه قسمتی از شبکه دچار آسیب می گردید ،کل شبکه دچار اختلال می شده است ولی در شبکه های Ring جدید این اتفاق نمی افتد .Hybrid Topology : به شبکه هایی گفته می شود که از مخلوط چند توپولوژی مختلف ایجاد شده است .

همانطور که ملاحظه می کنید در شکل فوق که یک شبکه Star-Bus را نمایش می دهد و از پر کاربردترین شبکه های در حال حاضر است که از چندین شبکه Star تشکیل شد ه است که توسط توپولوژی Bus به یکدیگر متصل شده اند .

 


Wireless Topology : در این نوع از شبکه ها به جای استفاده از کابل برای ارتباط میان کامپیوترهای شبکه از سیگنال استفاده می گردد .برای این منظور شبکه را بایستی به دستگاهی به نام Access Point که کار همان Hub را انجام می دهد تجهیز نمائیم.

در این نوع شبکه ها معمولا سیستمها بایستی در دایره امواج Access Point قرار داشته باشند تا بتوانند به شبکه متصل گردند .

از جمله مزایای این نوع شبکه ها عدم استفاده از کابل است و از معایب آن تداخل امواج و نیز تاثیرگذار بودن موانع در سر راه این نوع شبکه ها و نیز شنودی که دستگاه های اطراف شبکه میتوانند اطلاعات شبکه را Capcher نمایند.


1000 کاراکتر باقیمانده است


کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت به مهندس حسن رئیسی تعلق دارد.

طراحی،پیاده سازی و بهینه سازی توسط وب سایت سازان

WEBSITESAZAN.COM